Příběh kávy

Dlouhá cesta kávy začíná na zelené plantáži. Potrvá jí více než jeden rok, než se dostane do vašeho šálku. Objevte s námi tajemství tohoto skvělého nápoje. Vydáváme se na cestu do dalekých krajin. Kávové plantáže najdete od nížin až po vysokohorské oblasti. Kávové třešně tam na keřích dozrávají pomalu, dlouho a v klidu, pod slunečními paprsky. Až několik měsíců čekají, než je sběrači utrhnou.

Sběr kávových zrn

Po uzrání plodů kávovníku přichází na řadu sběr. Kvalita sběru třešní je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují chuť kávy v šálku. Doba sklizně záleží na zeměpisné poloze. Existuje několik možností, jak kávové třešinky z keřů posbírat. Výběrovou kávu sbírají zemědělci ručně. Při tomto způsobu sběrači nepoškodí ani kávovníky, ani zelené, ještě neuzrálé plody. 

Zpracování a sušení kávových zrn

Nasbírané kávové třešinky zemědělci na plantážích dále zpracovávají. Zpracování má velký vliv na chuť kávy, ale i na její cenu. Káva zpracovaná suchým způsobem je více čokoládová, kdežto káva z mokrého způsobu zpracování chutná velmi svěže, ovocně, květinově a více kysele.

Suché zpracování

Tento způsob je nejstarší cestou zpracování zrn a je nejčastěji využíván v Asii a Etiopii. 

Nasbírané kávové třešinky se rozkládají rovnoměrně na zem, většinou na betonové podlahy. Proces sušení je zdlouhavý a může zabrat 4 až 6 týdnů. Musí se pravidleně převracet a prohrabávat, aby se zbavily veškeré vlhkosti. Zabraňuje se tím také tomu, aby třešinky nekvasily. Tento způsob je sice méně nákladný, ale musí se opravdu hlídat, aby plody nepřeschly, anebo naopak aby nebyly nedoschlé. Také déšť představuje velký problém – celá úroda by mohla být znehodnocena, kdyby byla vystavena vlhku, proto se na noc úroda přikrývá, aby se k ní vlhost nedostala. Po vyschnutí se její obal kompletně odstraní a zůstanou pouze čistá kávová zrnka.

Mokré zpracování

Výhodou promytého zůsobu je to, že mnohem dokonaleji oddělí nezralá a poškozená zrna od zbytku zrn.

Mokré zpracování je nákladnější způsob, využívá se tedy u kvalitnějších výběrových káv. Také proto se arabika občas označuje jako „mytá" káva. Na rozdíl od suchého zpracování se při tomto způsobu musí odstranit obal hned po sklizni. Později by se mohla zrna poškodit. Oddělená zrnka se promývají vodou, kdy se oddělí nekvalitní a nezralá zrna. Dále se zelená káva nechává v kvasných nádržích fermentovat. Fermentace může probíhat až 36 hodin. Zrnka se potom suší stejně jako u suchého způsobu.

 

Třídění a balení zrn

Káva je poté třiděna, odstraňují se poškozená či jinak špatná zrna, balí se podle velikosti a kvality do jutových pytlů o velikosti 60 kg, pak je káva připravena k odesláni ve svém nepraženém, zeleném stavu.
 

Export kávy do světa

Po veškerých úpravách a třídění zrnek putuje káva do pražíren nebo na burzu. Ročně se do světa exportuje 5 až 6 milionů tun zelené kávy.
 

 

Pražení kávy

Pražení je velmi důležitý proces, při kterém zrnka kávy získávají výslednou chuť a aroma. Kdybyste si vzali do ruky pár zelených zrníček, zjistili byste, že jsou velmi tvrdá a že vůbec nevoní kávou. Zelená káva se nasype do pražičky, kde se neustále točí dokola ve velkém bubnu, aby se všechna káva upražila rovnoměrně.
Bezprostředně po upražení se káva ochlazuje na speciálních sítech převážně vzduchem, ale také postřikováním vodou, aby se zabránilo pokračování pražicího procesu. Čím rychleji se upražená zrna zchladí, tím lépe.
 

Používáme speciální obaly s jednocestným ventilkem a zipem. Díky jednocestnému ventilku můžeme kávu zabalit ihned po upražení což běžně není možné, protože káva produkuje prvních pár dnů po upražení CO2.  Jednocestný ventilek zajišťuje, aby mohl oxid uhličitý vycházet ven. Přitom se dovnitř nedostává kyslík, který by působil její zvětrávání a oxidaci. Díky zipu můžete sáček opětovně uzavřít a káva Vám déle zůstane krásně voňavá a chutná.

Používáme cookies

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Děkujeme za pochopení.