🏖️ 🌴 PSST! Máme nové kávy, už si je všechny ochutnali?   Prozkoumat kávy 📦 📦 doprava od 500 g zdarma Zjistit více o dopravě

Etiopie

 

Dlouhá historie kávy v Etiopii předchází písemné záznamy. Rostliny arabiky pocházejí z Etiopiem, stejně jako mnoho jejich odrůd, které se nyní pěstují po celém světě, má své genetické kořeny v divoce rostoucích keřích kávy v etiopských lesích. 

Kontinent

Afrika

Počet obyvatel

109 200 000

Celková roční produkce (60kg pytle)

6 700 000

Období sklizně

Říjen - únor

Průměrná nadm. výška farem

1400 - 2200 m.n.m.

Průměrná velikost farmy

0,5 - 5 ha

Etiopie
kolébka kávy

Etiopie je považována za kolébku kávy a je známá tím, že právě v lese poblíž města Kaffa rostla Coffea Arabica divoce. Káva je dnes nedílnou součástí etiopské národní identity a prostupuje zvyky, folklórem i současnými rituály. Téměř polovina veškeré kávy vyrobené v zemi se spotřebuje na domácím trhu. Významně také přispívá k HDP země, tvoří 28% ročního národního vývozu země a přímo nebo nepřímo poskytuje živobytí přibližně 15 milionům lidí.

Etiopie je největším producentem kávy v Africe a se svými necelými 7 miliony pytlů je pátý největší producent na světě. Etiopie produkuje širokou škálu kávy, přičemž produkce každého regionu má velmi charakteristické vlastnosti, což z některých činí nejvyhledávanější kávy na světě. S nadmořskými výškami od 1200 do 2750 mnm, ročními srážkami kolem 2000 mm a teplotami pohybujícími se mezi 15 a 25°C těží z optimálních podmínek pěstování. 

Nejznámějšími regiony v Etiopie jsou Sidamo, Yirgacheffe, Limu, Jima, Lekempti, Harrar.

 

Většinu kávy vyrobené v Etiopii pěstují drobní pěstitelé, kteří ale často nemají vlastní infrastrukturu pro zpracování. Místo toho většina drobných zemědělců dodává kávové třešně do zpracovatelského závodu, kde je většina zpracována mokrou metodou. Zpracovatelské závody vlastní buď družstva, nebo soukromé většinou zahraniční společnosti. Závody nakupují třešně od farmářů a dále dohlížejí na zpracování a export káv.


Zobrazit kávy z Etiopie