🏖️ 🌴 PSST! Máme nové kávy, už si je všechny ochutnali?   Prozkoumat kávy 📦 📦 doprava od 500 g zdarma Zjistit více o dopravě

Guatemala

 

Pěstování kávy generuje přibližně 40% veškerých příjmů z vývozu zemědělství a zaměstnává téměř ¼ obyvatel kteří se podílí na výrobě 3,5 milionu pytlů kávy. Téměř veškerá káva je arabica a 98% kávovníků je pěstováno ve stínu větších stromů.

Kontinent

Střední Amerika

Počet obyvatel

17 600 000

Celková roční produkce (60kg pytle)

3 500 000

Období sklizně

Prosinec - březen

Průměrná nadm. výška farem

700 - 1800 m.n.m.

Průměrná velikost farmy

0,5 - 5,5 ha

Drobní zemědělci v čele.

Začátek pěstování kávy se prolíná se sociálně-politickou strukturou Guatemaly přibližně od roku 1845, kdy byla zřízena Komise pro pěstování a propagaci kávy, nicméně existují zprávy o pěstování kávy v zemi již v polovině osmnáctého století, kdy jezuité přinesli kávovníky jako výzdobu svých klášterů ve městě Antigua.

Po dalších 150 let patřila většina půdy velkým vlastníkům evropského původu. Evropané zaměstnávali domorodé obyvatele, aby pěstovali a sklízeli kávu na velkých farmách. V červnu roku 1952, během guatemalské revoluce, přijal Kongres zákon o pozemkové reformě. Zákon přerozdělil půdu velkých vlastníků na 500 000 rolníků bez půdy. Většina příjemců byli domorodí lidé, kteří od doby španělského dobytí v 15. století neměli přístup k půdě. Zákon o pozemkové reformě je často uváděn jako podněcující faktor k puči v roce 1954 a znamenal začátek dlouholeté občanské války, která skončila až v roce 1996. 

 

Většina guatemalských kávových farem se nachází na pobřežních svazích ve střední a jižní oblasti země, kde se nadmořské výšky pohybují od 750 do 1800 m.n.m.. Produkce kávy generuje přibližně 40% veškerých příjmů z vývozu zemědělství a zaměstnává téměř ¼ obyvatel kteří se podílí na výrobě 3,5 milionu pytlů kávy. Většina produkce kávy je arabica, která je pěstováno ve stínu vyšších stromů a zpracována mokrou metodou. Nicméně suché a medové metody zpracování jsou zde stále populárnější.

Mezi nejznámější regiony patří Antigua, Huehuetenango, San Marcos, Acatenango, Atitlán, Cobán, Nuevo Oriente, Fraijanes.


Zobrazit kávy z Guatemaly