📦 📦 Objednej si svou oblíbenou kávu a my ti ji dopravíme ZDARMA až ke tvým dveřím! 🚚   Prozkoumat kávyZjistit více o dopravě

Příběh kávy

 

Dlouhá cesta kávy začíná na zelené plantáži. Potrvá jí více než jeden rok, než se dostane do vašeho šálku. Objevte s námi tajemství tohoto skvělého nápoje. Vydáváme se na cestu do dalekých krajin. Kávové plantáže najdete od nížin až po vysokohorské oblasti. Kávové třešně tam na keřích dozrávají pomalu, dlouho a v klidu, pod slunečními paprsky. Až několik měsíců čekají, než je sběrači utrhnou.

 

1.
Sběr kávových zrn

Po uzrání plodů kávovníku přichází na řadu sběr. Kvalita sběru třešní je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují chuť kávy v šálku.

Pouze zralé trešně
jsou vhodné pro výběrovou kávu

Doba sklizně záleží na zeměpisné poloze. Existuje několik možností, jak kávové třešně z keřů posbírat. Výběrovou kávu sbírají většinou zemědělci ručně. Při tomto způsobu sběrači nepoškodí ani kávovníky, ani zelené, ještě neuzrálé plody. 

 

2.
Zpracování a sušení

Nasbírané kávové třešně farmáři na plantážích dále zpracovávají. Zpracování má velký vliv na chuť kávy, ale i na její cenu. Káva zpracovaná suchým způsobem je více čokoládová, kdežto káva z mokrého způsobu zpracování chutná velmi svěže, ovocně, květinově a více kysele.

Suché zpracování / Natural

Tento způsob je nejstarší metodou zpracování zrn a je nejčastěji využíván v Asii a Africe. 

Nasbírané kávové třešně se rozkládají rovnoměrně na zem, většinou na betonové podlahy. Proces sušení je zdlouhavý a může zabrat 4 až 6 týdnů. Musí se pravidleně převracet a prohrabávat, aby se zbavily veškeré vlhkosti a aby třešně nekvasily. Tento způsob je sice méně nákladný, ale musí se opravdu hlídat, aby plody nepřeschly, anebo naopak, aby nebyly nedoschlé. Po vyschnutí se její obal mechanicky odstraní a zůstanou pouze čistá kávová zrnka.

Mokré zpracování / Washed

Výhodou promytého zůsobu je to, že mnohem dokonaleji oddělí nezralá a poškozená zrna od zbytku zrn.

Mokré zpracování je nákladnější způsob, využívá se tedy u kvalitnějších výběrových káv. Také proto se arabika občas označuje jako „mytá" káva. Na rozdíl od suchého zpracování se při tomto způsobu musí odstranit obal hned po sklizni. Později by se mohla zrna poškodit. Oddělená zrnka se promývají vodou, kdy se oddělí nekvalitní a nezralá zrna. Dále se zelená káva nechává v kvasných nádržích fermentovat. Fermentace může probíhat až 36 hodin. Zrnka se potom suší stejně jako u suchého způsobu.

Medové zpracování / Honey

Zpracování honey (medovou) metodou představuje kombinaci obou předchozích metod, ale nevyžaduje použití vody. Proces zpracování kávy u honey metody začíná zbavením vnější části dužiny z kávové třešně. Kávová zrna jsou tak stále obalena ve vnitřní, lepkavou částí dužiny. Zrna zbavená části dužiny se pak nechají krátkou dobu fermentovat a následně usušit na slunci ideálně na tzv. afrických postelích. ​​Dle množství lepkavé dužiny se pak dále dělí na podkategorie: yellow, red, gold, black nebo white honey. 

Výsledná chuť je přijemně ovocná s intenzivní sladkostí (čím více dužiny, tím sladší chuť) a komplexním pocitem v ústech.

 

3.
Třídění a balení kávy

Káva je po zpracování dále třiděna, odstraňují se poškozená či jinak špatná zrna, balí se podle velikosti a kvality do jutových pytlů, nejčastěji o velikosti 60 kg nebo 69 kg, lepší kávy se balí do GrainPro pytlů, které zamezují přístupu vlhkosti a až poté jsou baleny do jutových pytlů. Káva je pak připravena k odesláni ve svém nepraženém, zeleném stavu.

 

4.
Export kávy do světa

Po veškerých úpravách a třídění zrnek putuje káva do pražíren nebo na burzu. Ročně se do světa exportuje zhruba 10 milionů tun zelené kávy. Státy EU si v průměru dopřávají 725 mil. šálků kávy denně což je 28 % celosvětové spotřeby kávy.

 

5.
Pražení kávy

Pražení je velmi důležitý proces, při kterém zrnka kávy získávají výslednou chuť a aroma. Kdybyste si vzali do ruky pár zelených zrníček, zjistili byste, že jsou velmi tvrdá a že vůbec nevoní kávou. Zelená káva se nasype do pražičky, kde se neustále přesýpají dokola ve velkém bubnu, aby se všechna káva upražila rovnoměrně.
Bezprostředně po upražení se káva ochlazuje na speciálních sítech převážně vzduchem, aby se zabránilo pokračování pražicího procesu. Čím rychleji se upražená zrna zchladí, tím lépe.
 

6.
Cesta na Váš stůl

Používáme speciální obaly s jednocestným ventilkem a zipem. Díky jednocestnému ventilku můžeme kávu zabalit ihned po upražení což běžně není možné, protože káva produkuje prvních pár dnů po upražení CO2.  Jednocestný ventilek zajišťuje, aby mohl oxid uhličitý vycházet ven. Přitom se dovnitř nedostává kyslík, který by působil její zvětrávání a oxidaci. Díky zipu můžete sáček opětovně uzavřít a káva Vám déle zůstane krásně voňavá a chutná.